www.jablko.sk - Rodičia za slušné Slovensko - jablko | Katalóg dnik.sk

www.jablko.sk - Rodičia za slušné Slovensko - jablko

Rodičia za slušné Slovensko - jablko // Chceli sme ukázať, že sa deje veľa dobrého a pekného, preto sme spravili jablko. Pokúsime sa pravideľne prinášať videá, články a fotografie o tom čo nás zaujíma a posúva dopredu. // jablko,dobre

URL adresa: http://www.jablko.sk

Doplňujúce informácie o webe:
"UTF-8

Rodina

Na rodinu sa dá pozrieť z rôznych uhlov a z rozdielnych vzdialeností.

Prečo zostať na Slovensku?

Pozrite si príbehy mladých ľudí, ktorí sa rozhodli žiť a pracovať na Slovensku.

Pamäť

Príbehy z minulosti, na ktoré by sa nemalo zabúdať.

Čo sa deje v okolí

V mestách po celej krajine vznikajú zaujímavé miesta a zaujímavé akcie.

Balkán

Oblasť miešania chutí a kultúr. Miesto, ktoré nám môže byť príkladom, v dobrom aj v zlom.

Dni s Antonom Srholcom

Pred pár rokmi som sa stretával s Antonom Srholcom aby som zaznamenával jeho všedné dni.

Do slova zaľúbení

Literárny sit-down, ktorý organizujeme v Karloveskej knižnici.

Opatrovateľky

Práca opatrovateliek je najmä o citlivých vzťahoch blízkych. Slovenky opúšťajú svoje rodiny, aby sa v Rakúsku starali o starých ľudí. Niektoré vzťahy sa tak narušia, iné vzťahy sa môžu vytvárať.

Prichádzajúci

Ľudia v núdzi. Ženy, muži a deti po dlhej ceste. Otázkou je ako ich prijať.

Ukrajina

Ukrajinskú spoločnosť čakajú po februári 2014 veľké zmeny. Čo sa bude diať teraz?

Kníhkupectvá a vydavateľstvá

Stále existujú kníhkupectvá a vydavateľstvá, ktoré majú dušu, nepredávajú a nevydávajú všetko, len to, čo stojí za to.

Ľudia bez domova

Ako žijú ľudia bez domova, kto s nimi spolupracuje, kto im pomáha.

Menšiny

Ako sa nám žije s menšinami, ako sa “im” žije s “nami”. Ako to bolo, ako to je.

Školstvo

Je zopár silných príbehov, ktoré môžu nášmu školstvu pomôcť.

Knižky

Je veľa pekných a dobrých kníh, ale máme pocit, že sa o nich málo vie.

Hedviga, prepáč

Prepáč nám, že sme Teba a Tvoju rodinu nedokázali ochrániť pred nespravodlivosťou a prenasledovaním zo strany mocných.

Tieto slová odzneli 15.4. 2018 na Námestí SNP v rámci zhromaždenia za slušné Slovensko. Na pódiu stáli: Sandra Štasselová, Radana Hvorecká, Verona Michalová a Anna Kratochvílová.

Sandra Ahojte a dobrý deň!

Stojíme tu ako rodičia. My všetci chodievame na protesty, lebo nemáme ako inak vyjadriť hrôzu zo stavu nášho štátu. Stojíme tu hlavne preto, že sme rodičia a máme veľmi silnú motiváciu tu opäť apelovať na vládu, aby sa začala správať slušne.

Volám sa Sandra Štasselová, čakám svoje druhé dieťa a zatiaľ som veľa problémov so štátom nemala čas zažiť. Ešte som si nerobila rozbor vody z vodovodu, či tam nájdem zvyšky z vrakunskej toxickej skládky. Nebývam vedľa národného parku, na ktorého holoruboch by sa podieľali štátne inštitúcie. V nemocnici som zažila zatiaľ len bezproblémový pôrod. Nikdy som nepotrebovala súdy, policajti ma ešte nenaháňali po diaľnici a nestrieľali po našom aute. Ani reštituovať – niekedy chvalabohu, niekedy žiaľbohu, nemám čo.

Som žena, ktorá mala šťastie. Narodila sa do blahobytu, našla si dobrého muža a porodila zdravé dieťa. Som ale tiež občianka, ktorá si nemôže zakrývať oči pred nespravodlivosťou, ktorá sa v tejto krajine deje.

Radana Som mama. Som zdesená, keď vidím žalostné podmienky rodičov a detí so zdravotným a sociálnym znevýhodnením. Stav krajiny vidno aj podľa toho, ako sa správa k najzraniteľnejším občanom. V štúdiu a práci som sa venovala ľuďom s Downovým syndrómom, autizmom, svalovou dystrofiou či schizofréniou. Pričasto som sa stretávala so smutnými príbehmi otcov a matiek, ktorí sa vzdali zamestnania, aby deťom poskytli starostlivosť, ktorú nevedel zabezpečiť štát. Chránených dielní a bývaní zostáva žalostne málo. Štát im nevie vytvoriť adekvátne podmienky. Prečo nie sú mnohé dôležité štátne úrady dodnes bezbarierové a dostupné pre všetkých?!

Na Slovensku sa tisíce detí rodia do zimy, hladu a extrémnej chudoby. Desiatky sú zneužívané a týrané v štátnych zariadeniach. Prosím a vyzývam nás všetkých, zaujímajme sa o tieto témy, aby nebolo neskoro!

Verona Som mama. Pri pôrode som zažila skostnatenosť a dehumanizáciu slovenského zdravotníctva. Denne som konfrontovaná so štátnou škôlkou zviazanou zbytočnými pravidlami. Zažila som, žiaľ, už aj demotivované učiteľky, ktoré rátajú minúty, kým budú môcť konečne ísť domov. A tiež obrovskú priepasť medzi súkromným a štátnym školstvom. Občas mám pocit, že školy deti nevychovávajú k tvorivosti a kritickému mysleniu, ale sú prvým krokom ku konformite.

Týchto posledných sedem týždňov bolo aj pre nás rodičov ťažkých. Museli sme deťom, mnohým prvýkrát, vysvetliť slovo vražda. A potom aj základy parlamentnej demokracie. Chodili sme s nimi na námestia, aby aj v dospelosti chápali, že sa treba ozvať, keď sa deje neprávosť a šíri sa zlo.

Anna Som mama, ktorá miluje svoje dieťa rovnako, ako milovali svoje deti rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Smer a ani súčasná vláda nemôžu byť dôležitejší ako láska k našim deťom. Práve kvôli tejto láske by nám rodičom, malo záležať na politike. Politika ovplyvňuje životy našich detí. Politika má vplyv na kvalitu nemocníc, v ktorých sa naše deti rodia, kvalitu škôl, do ktorých chodia, a teraz už aj bezpečnosť v krajine, v ktorej naše deti žijú. Ak nám záleží na našich deťoch, musí nám záležať na tom, akí ľudia riadia našu krajinu. Musia to byť ľudia, ktorí si ctia pravdu a spravodlivosť. Ľudia, ktorým záleží na dobrom živote našich detí.

Sandra Preto žiadame nového premiéra a vládu Slovenskej republiky, aby urobili to, čo učíme svoje deti. Správali sa slušne. Ak neviete ako, tak odíďte.

To, že vyhráte voľby ani zďaleka neznamená, že môžete všetko.

Tento protest je aj protestom matiek, otcov, rodín a ich detí. Ďakujeme, že sme v tom spolu.

Páni Pellegrini, Drucker, Fico, Gašpar, Kováčik, ale aj pán Richter, pani Tomanová a Lubyová: Nebojte sa, my nikam neodchádzame.

Foto: Zora Paulíniová

Ďalej na Jablko → 

...

detí, ktoré, svoje, sandra, ktorá, rodičia, dieťa, zažila, deťom, našich, preto, krajine, ktorí, Ľudia, ľudia, veľa, slovensku, som mama, že sme